Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
16.05.2010 16:20 - Родолфо Пейков: Би било добре България да направи дирекция „Антимафия"
Автор: crossagency2010 Категория: Новини   
Прочетен: 519 Коментари: 0 Гласове:
0




imageТърговията с наркотици не е повлияна от глобалната рецесия, казва Родолфо Пейков, дългогодишен служител на DEA и член на Консултативния съвет на Международния институт за сигурност и сътрудничество (IISC)  

Интервю на Информационна агенция КРОСС


Г-н Пейков, как оценявате работата на българската полиция и съдебната система в борбата срещу организираната престъпност и корупцията?

Вярвам, от това, което съм чел в новините, че и българската полиция, и съдебната система дават най-доброто от себе си в борбата срещу организираната престъпност и корупцията. Личният ми опит с българските власти в една международна операция преди няколко години, показа, че полицейските сили в България са професионални и подготвени.

 

Какъв е италианският опит в борбата с организираната престъпност и корупцията? Кои от най-добрите италиански практики могат да бъдат приложени в България? Напоследък в Италия имаше няколко успешни акции в борбата срещу организираната престъпност, което означава, че системата може да се справи с проблема. Бяха конфискувани много пари и имущество, бяха осъществени важни арести. В основата на тези постигнати успехи стои Национална дирекция „Антимафия" на Италия (НДА) (тя беше идея на съдия Джовани Фалконе, който беше убит от сицилианската мафия през май 1992 г.). НДА контролира и насочва регионалните дирекции „Антимафия" по отношение на разследванията. Би било добра идея, ако все още не е направено, да се създаде подобен орган и в България, но разбира се, българската съдебна система знае по-добре как да действа.
Има ли връзка между българската и италианската мафия? В кои сфери българската организирана престъпност в Италия е най-активна?
Ако трябва да бъда честен, нямам представа за връзки между българската и италианската мафия, но в работата ми никога не съм чувал за подобна връзка. Това, което четем в Италия за българската престъпност (незадължително мафията), е свързано с проституцията. Но от опита си в Американската агенция за борба с наркотиците /ДЕА/ съм запознат с българските наркотрафиканти. В едно разследване преди години бяха арестувани няколко българи на лодка с над 3 тона кокаин, огромно количество наркотик.

 

 

България планира да създаде специализирани съдилища, които да се занимават с престъпления като пране на пари, корупция, отвличания и търговия с дрога. Има ли подобни антимафия трибунали в Италия и ако да, как са организирани те?
Законът в Италия не позволява специализирани съдилища, освен ако не го променят. В Италия няма различни съдилища, които да се занимават с наркотици или пране на пари. Италианската Конституция не позволява специализирани трибунали освен, разбира се, военния трибунал и трибунал за евентуални престъпления на министри. Специализираните съдилища не са позволени от закона. Конституцията казва, че не може да има специализирани съдилища за наркотици, за пране на пари, за отвличания. По тези случаи работят разследващи магистрати, но не са съдии и не издават присъди. Случаите отиват в обикновените наказателни съдилища.


Влияе ли икономическата криза на трафика на наркотици? Променил ли се е международният незаконен пазар на наркотици заради глобалната рецесия?
Този пазар никога не може да бъде засегнат от криза. Търговията с наркотици не е повлияна от глобалната рецесия. Само преди два дни италианската полиция в сътрудничество с ДЕА залови повече от 200 кг кокаин в Рим. Това означава, че има търсене.


Какви са специфичните черти на наркопазара на Балканите?
Исторически Балканите са магистралата на дрогата. Първоначално Балканският маршрут, който добре познава всеки полицай, разследващ наркопрестъпления, тръгва от полетата с опиум в Близкия изток, Афганистан, Пакистан и т.н. и пресича Балканите, откъдето се насочва към пазарите в Западна Европа. Малко се е променил, от време на време чета за хероин, хванат на граничния пункт Капитан Андреево. Първоначалният Балкански път сега има няколко отклонения и може да минава през Македония и Албания или през Средиземноморието към същите западноевропейски държави. Единствената разлика със старите времена е, че част от този хероин сега спира в някои балкански страни.


Повече от 30 години Родолфо Пейков е работил към Агенциите за борба с наркотици в Съединените Щати, като е започнал в Бюрото по наркотици и опасни наркотици (BNDD), което по-късно се превръща в Изпълнителна администрация (DEA) към Министерство на правосъдието на Съединените Щати, на различни длъжности, по целия свят. Последното му назначение, преди пенсиониране е към Европейската DEA.
Родолфо Пейков е член на AFFNA - Асоциация на бившите федерални агенти по наркотиците, както и член на INEOA - Meждународна Асоциация на служителите за борба с наркотиците.





Гласувай:
0



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: crossagency2010
Категория: Новини
Прочетен: 296418
Постинги: 206
Коментари: 58
Гласове: 44
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930