Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
24.04.2010 17:29 - Васко Жеков: Нечетенето е признак на едно лошо разбиране на човека за самия себе си
Автор: crossagency2010 Категория: Новини   
Прочетен: 614 Коментари: 0 Гласове:
0



Не може Яворов да няма музей, а книгите му да носят приходи на хора, които богатеят от тях, смята българският писател

Интервю на Десислава Конакчийска, Информационна агенция КРОСС


Г-н Жеков, излезе едно изследване, според което 27,7% от българите не са прочели нито една книга през последната година, а 14% смятат, че не е необходимо да се купуват книги. Как ще коментирате тези факти?
За купуването на книги има едно лъжливо обяснение, че то се дължи на липса на пари. Напротив, купуват се толкова много книги и толкова ненужни вестници, че разходите надхвърлят разходите за стойностна литература. Нечетенето въобще е един признак, едно лошо разбиране на човека за самия себе си. Издигнатият от младите поколения лозунг: „Бъди себе си" е може би най-вредното нещо, което съм чувал някого от някого. „Бъди себе си" - Не! Усъвършенствай се! Тези, които са измислили „Бъди себе си", те не го спазват. Те не го спазват за децата си. Те усъвършенстват себе си в голямата битка на конкуренцията. Това, което се загуби в последните години е диалогът между писателите и читателите. На времето нас ни развеждаха едва ли не, като запазените екологически мечки, но имахме непрекъснати срещи с читатели и аз бях стегнал до 36 хил. тираж, без да съм началник. Сега, едва продаваме по 400-500 бройки тираж и вече нищо не знаем. Бях престанал да издавам книги, защото последната книга, която издадох - „Сбогом до другата война" така и не я видях на площад „Славейков". И девет години след излизането на книгата аз се научих да ползвам интернет. За мое голямо учудване, радост и яд разбрах, че за януари 2001 г. тя сред класацията на топ-10 на площад „Славейков". Аз не знаех, че ме помнят и ме четат. Това е най-страшното - прекъсна се посещението на писатели в училищата.


Съществува проблем с издаването на книги и то на български автори. Много трудно се намират пари за тяхното издаване. Същевременно на книжния пазар се появяват книги със заглавие „Енциклопедия на мутрите в България". Защо за такива книги се намират пари?
Това е предпочитание и плод на една целенасочена чалгазация на хората и то не само на българите, а за цялото човечество. Цялото човечество е разделено на две - на пари и безпаричие. Парите се взимат от безпаричните и се дават на паричните. Затова има ниска култура, ниско образование, ниска степен на потребност. Колкото е по-ниска степента на потребност в човечеството, толкова тези, които го владеят, по-лесно го управляват и експлоатират. Умишлено се прави това. Това не е измислен сценарии. Парите сами измислят сценарии. А защо ги четем тези работи - един Бог знае. Аз лично се съпротивлявам до болка. Нещо, което съм си мислил - искат да интегрират ромите, които не искат да се интегрират и се хвърлят маса пари, забраняват тютюнопушенето, но ще доплащат на производителите. Българската култура сама трябва да воюва за средства, нали тя създава имиджа на нацията. Искам да дам един пример. През 20-те години на миналия век в САЩ разбират, че европейската култура ги залива и не има дава възможност да имат свой начин на живот. Тогава един от сенаторите измисля начин да накара американските издатели да търсят американски автори по един най-прост начин. Така правят по целия свят - въвежда се мито за преводна литература. И тогава в САЩ издават Хемингуей и всички останали американски писатели. От там тръгва триумфа на американските писатели, благодарение на този закон за въвеждане на мито на преводна литература. Те са принуден икономически да развиват собствената си култура. Видяхте до къде ни докараха - затиснаха цяла Европа. А само до преди 90 години е било точно обратното.

Искате да кажете, че българската култура и българската книга се нуждаят от подкрепата на държавата?
Нуждае се от закони. Съюзът на писателите получаваше 1 млн. и 600 хил. лв. издръжка от издателство „Български писател". Сумата се формираше от печалбите от книгите и главно от „Библиотека за ученика". Класиците издържаха бездарниците. Сега, колкото и по-малко да се издават книгите, които са помагала за училище, това правят три частни фирми, които богатеят. Нека да има закон, който да регулира това нещо. Не да се спре частната инициатива. Но не можеш да си отстъпиш творчеството на Вазов, Славейков, Яворов и Яворов да няма музей, а книгите му да носят приходи на хора, които ги издават и преиздават.

Смятате ли, че хората отново ще започнат да четат книги?
В момента аз почнах да графоманствам отново. Има някакво съживяване на пазара. Всичко ново е нещо старо забравено. Хората ще почувстват този глад към книгите. Отпаднаха най-страшните чалга - истории. Ще почувстват, че го правят заради себе си. И който го направи заради себе си, ще успее в конкуренцията с другите. Това нещо като го разбират хората, а те ще го разберат, може би не в моето житие, но ще почнат да четат.

 


Тагове:   Жеков,   нечетенето,


Гласувай:
0



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: crossagency2010
Категория: Новини
Прочетен: 295832
Постинги: 206
Коментари: 58
Гласове: 44
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930